ЛДСП
Деревно-стружкова плита - найбільш популярний матеріал у виробництві сучасних меблів, особливо ламінована модифікація (ЛДСП), що має декоративне покриття, що повністю імітує деревну текстуру. Сировиною для виробництва ЛДСП є відходи деревини, які спресовуються при високих температурах з використанням фенолів і формальдегідів.Декоративне покриття може мати такі варіанти:
- Ламінат – полімерне покриття;
- Меламін (кашована ЛДСП) – покриття з декількох шарів паперу, просочених меламін-формальдегідними смолами;
- Шпон - покриття з тонких листів натуральної деревини
ЛДСП виробляється товщиною від 8 мм до 36 мм, але за допомогою зрощування можна досягти будь-якої товщини плити.
Переваги та недоліки ЛДСП
Одні з основних переваг цього матеріалу – його вартість і доступність. Також ЛДСП легко піддається обробці, має достатню міцність, а величезний асортимент пропонованих декорів – як класичних, так і фантазійних та екзотичних, дає широкий простір фантазії дизайнерів.Але є й суттєві недоліки: при контакті з водою ЛДСП схильна до набухання, деформується при довгострокових статичних навантаженнях, погано тримає кріплення, потребує додаткових операцій по обробці кромок при виготовленні деталей. Крім цього, неякісна ЛДСП виділяє отруйні пари формальдегіду, який застосовується при її виготовленні. Однак сучасні виробники, такі як Cleaf та Egger, випускають екологічно чисту ЛДСП із класом емісії (виділення шкідливих речовин) Е0, також Egger пропонує волого- та вогнестійку ЛДСП.
Сфера застосування ЛДСП практично безмежна: її використовують для виробництва різноманітних елементів меблів – фасадів, корпусів, стільниць, задніх стінок, ширм, перегородок, а також для обшивки стін.
ДВП
Деревно-волокниста плита (або ДВПО - облагороджена плита, тобто пофарбована або покрита декором). Виготовляється цей матеріал також шляхом гарячого пресування деревних волокон, які під час цього процесу переплітаються, що надає виробу унікальних механічних властивостей.Стандартна товщина ДВП – 3 мм, поверхня має односторонній декор, друга сторона зберігає плетену структуру.
Переваги та недоліки ДВП
Незважаючи на дешеву ціну, ДВП має чимало переваг. Вона легка, еластична, вологостійкіша, ніж ЛДСП.З недоліків можна виділити низьку міцність, що не дає можливість використовувати її для створення несучих конструкцій, тому найчастіше ДВП використовують як днища для висувних ящиків і задніх стінок, для оздоблення та декору стін, стелі та підлоги. Також завдяки своїй пластичності ДВП може застосовуватися для створення гнутих конструкцій, наприклад арок.
МДФ
Цей матеріал є наступним етапом еволюції ДВП. Виготовляється МДФ методом гарячого пресування деревних волокон, сполучною речовиною для яких виступає природний полімер лігнін, що виділяється при нагріванні деревини.Без покриття лист МДФ виглядає досить непоказно, але після фарбування емаллю, покриття термозбіжною плівкою або пластиком виглядає дуже презентабельно.
Переваги та недоліки МДФ
МДФ - чудовий матеріал для меблевого виробництва, що перевершує за міцністю ДСП і навіть деякі сорти деревини. МДФ відрізняється вологостійкістю і не набухає у воді. Плита МДФ має однакову щільність, а при фрезеруванні не дає стружку, а пил, що дає широкі можливості для декорування. І, звичайно, відсутність випаровувань формальдегідів, які просто не застосовуються у виробництві цього матеріалу. Мабуть, єдиний недолік МДФ – його більш висока вартість, порівняно з іншими плитними матеріалами.Завдяки своїм перевагам плити МДФ знайшли різнобічне застосування в меблевому виробництві, зокрема, меблів для ванних кімнат. Також МДФ широко використовується для виготовлення декоративних елементів: різьблених фасадів, різноманітних візерунчастих накладок та елементів декору меблів.
Меблевий щит
Меблевий щит складається із склеєних дерев'яних струганих брусків, завдяки чому відомий і під іншою назвою – клеєний щит.Переваги та недоліки меблевого щита
Цей матеріал має всі переваги цільного масиву деревини, але при цьому має одну вигідну перевагу: меблевий щит може бути будь-якого розміру, що дозволяє використовувати його для великогабаритних деталей. У порівнянні з ЛДСП він має набагато більш високу міцність, гіпоалергенний і абсолютно екологічний.До недоліків меблевого щита можна віднести його вартість і нерівноміцність: поперечна межа міцності на злам цього матеріалу набагато вища, ніж поздовжня.
Сфера використання клеєного щита досить універсальна - його можна використовувати як виготовлення різноманітних предметів меблів, так і декоративних елементів. Меблі, виготовлені з цього матеріалу, служить довше, ніж меблі з ЛДСП або МДФ, і підлягають відновленню та реставрації.
Тамбурат
Цікавий композитний матеріал, що є сендвіч-панелью, що складається з двох щільних декорованих шарів з наповненням у вигляді «сот» з крафт-картону.Переваги та недоліки тамбурату
Цей плитний матеріал може похвалитися досить високими характеристиками міцності (хоча і поступаються міцності масиву деревини), але при цьому низькою масою, що дозволяє створювати з його допомогою міцні і легкі конструкції. Завдяки своїй структурі тамбурат має високі показники опору на вигин. Також тамбурат простий у обробці та екологічний.Тамбурат широко використовується для виготовлення дверних полотен, масивних стільниць, полиць та інших великогабаритних деталей, де необхідно зменшити навантаження конструкції. Також він ідеально підходить для прокладання комунікацій - кабелі та дроти можна розмістити в середньому шарі плити.
З недоліків тамбурату можна відзначити складність процесу з'єднання деталей: для цього матеріалу потрібна спеціальна фурнітура кріплення.